Thursday, 11 July 2013

viva la France

To, że angole nie lubią się z francuzami nie od dziś wiadomo. W internecie znajdziecie mnóstwo historyjek na ten temat, nie tylko o Napoleonie.
Uwielbiam Francję na wakacje, z osiedleniem się tam trochę gorzej. Tanie domy, piękne widoki, dobre wino...jest o czym myśleć, jakby nie ten język! Nigdy nic nie wiadomo, dlatego zacznę się rozglądać za ćwiczeniami 'język francuski dla debili językowych' ;)

Somewhere on the internet you can find '30 reasons why English people hate the French' lol. I need to find out why French people hate the British ;) I like France as a place for holidays but not sure about living there...especially when I'm thinking about the language. If I needed 29years to learn English how long I will need to learn French, I wonder? Two hundred years?! But we never know what life will bring us, maybe I should buy 'French for dummies' ;)

Zapraszam Was na blog Stampotique gdzie znajdziecie nowe wyzwanie. Stwórzcie pracę, która nawiązuje do Francji. Nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz, miałam problem z interpretacją tematu. W szafkach brak motywów francuskich a ślimaka ( albo żaby :P ) przecież nie przykleje. Użyłam ilku stempli Stampotique.

Have a look at Stampotique designers challenge blog where you can find a new challenge theme - French Flair. I had a problem with this challenge because I didn't want a huge snail on my tag, did I? ;) I stamped Top Hat ( 4020.N) instead of the snail. As always you can find on my projects backgrounds a few more Stampotique stamps: Honeycomb, Dream definition
Have I said that I love Stampotique stamps?!
Oczywiście w mojej pracy nie mogło również zabraknąć stempli i papierów Sodalicious. To już uzależnienie ;) Oprócz powyższych oczywistości, dochodzą również oczywistości takie jak: duża ilość kleju i farb akrylowych, perełki w płynie i markery Sharpie. Do stempla użyłam ulubionego wodoodpornego Archival Ink Jet Black.

Also I used Sodalicious stamp and papers - which I love and can't live without them ;) Other materials on this project: a lot of glue and acrylic paints, liquid pearls, Sharpie. Of course I used Ranger Archival Ink Jet Black for stamping. 

xxx

7 comments:

 1. Love your crazy red white and blue tag - and your post did make me smile!!
  Alison x

  ReplyDelete
 2. ja też loff ale te Twoje szalonookie zwierzątka. tu, przy kotku, nie mogłam przejść obojętnie :) no i bardzo francusko wyszło, naprawdę :)

  ReplyDelete
 3. Great tag, love the texture on it.

  ReplyDelete
 4. Piękne! Uwielbiam Twój styl:)

  ReplyDelete
 5. Nice hand made ,I was make Traditional Chinese painting 6 years ago ,over more then 5 thousand of the stitch spend on my 1 years ,but now I cannot quite down to do this many more because of i not have enough time to do it .haircuts

  hairstyles

  Luxury Jewerly

  Personality design

  ReplyDelete